Aktuality z oblasti potravín Verlag Dashöfer s.r.o.
Aktuality z oblasti potravín
Bezplatné e-mail noviny
6/2024
Právne predpisy

[[salutation]],

v aktuálnom čísle bezplatných enovín – Aktuality z oblasti potravín – prinášame odborné informácie, ktoré sa týkajú priamej podpory pre potravinárov. Pôdohospodárska platobná agentúra oznamuje predĺženie termínu na podávanie žiadostí o priame podpory na rok 2024 bez sankcií. V kampani 2024 bola prvýkrát zavedená podmienka podávania jednotných žiadostí elektronicky cez portál www.slovensko.sk, a to aj pre fyzické osoby nepodnikateľov, ktorí predstavujú markantnú skupinu žiadateľov o priame podpory. Výrazný nárast žiadostí mal za následok zníženie užívateľského komfortu systému Geopriestorová žiadosť o podporu. Viac v článku – Predĺženie termínu podania žiadosti o priamu podporu.

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky upresňuje požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva medu a ustanovuje § 6 NARIADENIA VLÁDY SR č. 360/2011 Z.z., ktorým sa ustanovujú hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu a dodávanie mlieka a mliečnych výrobkov konečnému spotrebiteľovi a iným maloobchodným prevádzkarniam.

Na úrovni Európske únie boli prijaté právne predpisy:

S prianím príjemného čítania

Ing. Nadežda Fuksová Ing. Nadežda Fuksová
Ing. Nadežda Fuksová
Osobná poradkyňa pre odborný časopis www.potraviny.dashofer.sk
02/33 00 52 12, nadezda.fuksova@dashofer.sk


Novinky a aktuálne informácie zo Štátnej veterinárnej
a potravinovej správy SR


Aktualizované informácie ohľadom vtáčej chrípky

Vývoj situácie vtáčej chrípky je celosvetovo v súčasnosti podrobne sledovaná a nakoľko je tento vývoj dosť dynamický, informácie a odporúčania sú navzájom odborníkmi zdieľané na množstve stretnutí a seminárov. Prebieha tiež intenzívny vedecký výskum (experimentálne infekcie zvierat vírusmi HPAI).

Na celosvetovej úrovni je aviárna influenza jednou z hlavných tém aj pokiaľ ide o prístup One Health („Jedno zdravie“), kde spolu úzko spolupracujú WHO, WOAH a OSN (konkrétne jeho organizácia FAO).

Riziko pre ľudí z pohľadu prenosu nákazy

Stanovenie rizika pre človeka zo strany ECDC, pokiaľ ide o infekciu vírusmi aviárnej influenzy (v súčasnosti v Európe kolujúca vetva 2.3.4.4b) sa v poslednej dobe nezmenilo:

  • Nízke – pre bežnú verejnosť
  • Nízke až stredné – pri zvýšenej expozícii vírusmi HPAI (Úroveň rizika závisí od úrovne expozície – napr. z dôvodu zamestnania – depopulácia ohnísk AI a podobne).

Riziko tzv. „preskočenia“ vírusu vysokopatogénnej vtáčej chrípky (tj. HPAI – Highly Pathogenic Avian Influenza) je sledované na celosvetovej úrovni už takmer 20 rokov. V minulosti šíriacim sa kmeňom H5N1 sa vtedy nakazilo aj množstvo ľudí. V súčasnosti sa šíriaci sa kmeň H5N1 sa však geneticky líši (de facto je to úplne iný kmeň), infekcie človeka už boli zaznamenané, avšak doteraz len v zopár sporadických prípadoch. Vždy išlo o ľudí, ktorí došli do úzkeho priameho kontaktu s nakazeným vtáctvom. Nebol zaznamený prenos z človeka na druhého človeka. Taktiež nebolo zaznamenané úmrtie človeka nakazeného kmeňom HPAI, ktorý v súčasnosti v Európe koluje.

Aj iné cicavce môžu byť infikované vírusmi HPAI – v posledných dvoch rokoch sú to predovšetkým mäsožravce, ktoré sa živia vtáctvom a týmto spôsobom dochádza k ich infikovaniu. Správy o týchto infekciách u cicavcov (predovšetkým voľne žijúcich) sa vyskytli celosvetovo (došlo dokonca k masovým úhynom morských cicavcov, najmä v Južnej Amerike – uškatce atď.) a takmer vždy bol preukázaný súvis s výskytom prípadov a ohnísk HPAI u voľne žijúcich vtákov a hydiny. Vírus sa šíril zo severu na juh v Tichom oceáne medzi januárom 2023 a augustom 2023 (5 000 km od Peru po Ohňovú zem) a v Atlantickom oceáne veľmi rýchlo postupoval z juhu na sever medzi augustom a októbrom 2023 (2800 km z Ohňovej zeme do Uruguaja a Brazílie).

V Európe došlo v lete v roku 2023 k dvom epidémiam u držaných zvierat (súviseli s vírusmi kolujúcimi počas zimnej sezóny 2022/23) – epidémia H5N1 u mačiek v Poľsku a epidémia na farmách kožušinových zvierat vo Fínsku. Šírenie vírusu vtáčej chrípky H5N1 z cicavca na cicavca sa považuje za zriedkavé, ale možné. Vysoká mutačná schopnosť chrípkových vírusov taktiež nevylučuje v budúcnosti vznik nových kmeňov s inými vlastnosťami. Molekulárne markery adaptácie na cicavce môže vírus rýchlo získať počas infekcie u cicavcov. Vírusy obsahujúce takéto mutácie môžu mať väčší zoonotický potenciál.

Pokiaľ ide o kmene kolujúce v Európe v zimnej sezóne 2023/24, v Európe boli u cicavcov potvrdené len sporadické prípady u voľne žijúcich líšok (Nemecko a Nórsko). Na rozdiel od infekcií cicavcov hlásených v Európe počas letných mesiacov 2023, ktoré boli spôsobené hlavne genotypom BB, nedávne vírusy identifikované u voľne žijúcich cicavcov patrili k rôznym genotypom A(H5N1) a A(H5N5). Od októbra 2023 došlo k nárastu počtu cirkulujúcich genotypov, z ktorých viaceré neboli nikdy predtým v Európe zistené. Nie je možné posúdiť, či tieto nové genotypy pochádzajú z Európy alebo či predstavujú introdukciu nových vírusov, vzhľadom na obmedzené údaje dostupné z iných krajín mimo Európy.

Doteraz neboli v Európe zachytené vírusy H5, kde by boli identifikované kľúčové mutácie spojené s prechodom preferencie viazania vírusu z vtáčieho na ľudský typ receptorov. Boli však identifikované mutácie, ktoré naznačujú šírenie vírusu so zvýšeným zoonotickým potenciálom v populácii voľne žijúcich vtákov.

AI a  Slovensko

Vírus HPAI u hydiny na Slovensku t.č.  necirkuluje. Táto nákaza bola kedysi nazývaná aj „mor hydiny“, morbidita a následná mortalita v kŕdli môže dosiahnuť až 100%. V prípade potvrdenia ohniska u hydiny býva ohnisko depopulované. Vírusy celosvetovo bežne cirkulujú u voľne žijúcich vtákov, najmä sťahovavé druhy potom predstavujú hlavný rizikový faktor šírenia vírusu a primárny zdroj infekcie pre držané vtáctvo.

Aktívny sérologický monitoring protilátok proti nízkopatogénnym kmeňom AI (LPAI) prebieha každoročne len v rámci schválených prevádzkarní pre hydinu. Pasívny monitoring pri podozrení na nákazu prebieha u hydiny, ako aj u iných vtákov držaných v zajatí, a tiež u voľne žijúcich vtákov.

Počas sezóny výskytu prípadov a ohnísk u vtáctva sa venuje zvýšená pozornosť aj cicavcom, ktoré mohli dôjsť do kontaktu s nakazeným vtáctvom a vykazujú príznaky, ktoré by mohli svedčiť o infekcii HPAI (u mäsožravcov sú to charakteristicky predovšetkým respiračné a neurologické príznaky, ale aj hnačky, náhle úhyny a ďalšie).

V prípade podozrenia by boli odobraté vzorky na laboratórne vyšetrenie. V prípade podozrenia z nákazy u človeka by sa postupovalo ďalej v spolupráci s ÚVZ SR. V SR v posledných rokoch nebolo podozrenie z nakazenia človeka alebo iných cicavcov vírusmi HPAI.

Vírus a vnímavosť hovädzieho dobytka

Možnosť prenosu sa udáva priamym kontaktom vtákov s dobytkom, kedy konkrétna genetická mutácia daného kmeňa vírusu umožní infekciu iného živočíšneho druhu. Kmeň vírusu, ktorý bol izolovaný v USA u dobytka (záchyt v 9 štátoch USA) bol preukázaný aj u voľne žijúcich vtákov v Texase. Vírus pravdepodobne zmutoval z LPAI foriem vírusu. Takéto kmene v súčasnosti nekolujú v Európe.  Vírus z prípadu u človeka v USA zodpovedá vírusom zachyteným u kráv v USA (rovnaký genotyp), hoci v porovnaní s týmito vírusmi vykazuje niekoľko rozdielov.

Zabránenie šírenia nákazy do chovov

Primárnym rizikom a zdrojom infekcie sú migrujúce voľne žijúce vtáky.  prípade výskytu na hydinovej farme je vysoké riziko sekundárneho šírenia na iné farmy pri nedodržaní prísnych zásad biologickej bezpečnosti, a to buď priamou alebo nepriamou cestou – najmä osobami, vozidlami, kontaminovanými predmetmi, alebo napríklad hlodavcami. Vírus v prostredí dokáže prežiť infekcie schopný aj niekoľko týždňov. Je preto potrebné dodržiavať  striktné biologické opatrenia na ochranu chovov.

Viac v článku - Aktualizované informácie ohľadom vtáčej chrípky




Novinky a aktuálne informácie z Ministerstva pôdohospodárstva
a rozvoja vidieka SR


Predĺženie odvodovej úľavy pre poľnohospodárov

Vláda SR do konca roka 2024 predĺžila odvodové úľavy pre poľnohospodárov. Tento krok pomôže cca. 1800 zamestnávateľom a podporí 24.500 pracovných miest. Zamestnávatelia v tomto odvetví si vďaka tomu budú môcť znížiť mzdové náklady približne o 18 miliónov eur.

"Na parametroch tejto pomoci sa nič nemení, ide už o tretiu etapu odvodových úľav a platí to isté, čo bolo aj predtým. Tieto odvodové úľavy si môžu zamestnávatelia uplatniť na každého zamestnanca, maximálne však do sumy 750 eur, čo je aktuálna výška minimálnej mzdy," priblížil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Návrh ešte musí schváliť Národná rada SR pravdepodobne v skrátenom legislatívnom konaní. Novela má platiť od 1. júla.

Podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča ide o významnú formu pomoci pre sektor vrátane akvakultúry. Zároveň ho podľa vlastných slov mrzí, že Európska komisia nepredĺžila možnosť čerpania odvodových úľav aj pre potravinárov, ako je to v súčasnosti.

Podpredsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha teší najmä fakt, že táto pomoc je určená hlavne pre podniky, ktoré stavajú na ľudskej práci. „Významne to preto pomôže podnikom so zmiešanou výrobou a živočíšnou výrobou. Je to aj nástroj, ktorý z dlhodobého hľadiska dokáže tlmiť infláciu. Poľnohospodár môže lepšie reagovať na vývoj na trhu a nemusí všetky náklady prenášať do odbytových cien, keďže tam narazí na tvrdú konkurenciu zo zahraničia, kde obdobné formy pomoci sú samozrejmosťou,“ zdôraznil Emil Macho.

Zároveň vyzval kompetentných, aby počas najbližšieho obdobia pracovali aj na príprave pomoci pre potravinárov. Sfunkčnenie štátnych pomocí je totiž podstatné aj pre potravinársky priemysel, keďže ten z dlhodobého hľadiska nie je finančne dostatočne podporovaný štátom.

Viac v článku - Predĺženie odvodovej úľavy pre poľnohospodárov

Slovenskí vinári a vinohradníci majú plnú podporu vlády

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Richard Takáč a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár dnes slávnostne podpísali memorandum o spolupráci v oblasti podpory a propagácie vinohradníckeho a vinárskeho sektora so zástupcami stavovských organizácií - Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska, občianskeho združenia Autentista Slovakia a občianskeho združenia Tokaj Regnum.

„Krokov, ktoré na ministerstve robíme na podporu slovenského vinárstva a vinohradníctva je viacero. Dnešné memorandum svedčí o tom, že hľadáme ďalšie legislatívne, finančné, marketingové i vzdelávacie možnosti podpory. Nemalo by dochádzať k tomu, aby sme na štátnej recepcii u nás alebo v zahraničí podávali talianske či španielske vína. Máme špičkové slovenské vína zo slovenského hrozna, ktorými sa prezentovať by mala byť pre nás česť,“ vyjadril sa minister Richard Takáč a dodal, že podpisom memoranda plní sľub, ktorý dali spolu s predsedom vlády Robertom Ficom vinárom 13. mája 2024 v hoteli Bôrik pri príležitosti slávnostného odovzdávania ďakovných listov ministra za vynikajúcu reprezentáciu Slovenska v zahraničí. Na 30. ročníku prestížnej medzinárodnej súťaže VINALIES INTERNATIONALES 2024 totiž zožali naše vína historický úspech. Slovenskí vinári si z Cannes doniesli 74 medailí, z toho 23 veľkých zlatých, 46 zlatých a 5 strieborných, pričom tri slovenské vína sa stali víťazmi svojich kategórií.

Ministerstvo v spolupráci s Úradom vlády SR iniciovalo medzirezortné rokovania na podporu sektora vinohradníctva a vinárstva. „Vláda si uvedomuje zmysel práce vinárov a je v našom záujme ju podporiť viac, ako tomu bolo doteraz. Vinohradníci tvoria skutočné hodnoty, vinárstvo patrí k našej kultúre a prispieva k vzhľadu našej krajiny,“ uvádza minister pôdohospodárstva R. Takáč.

„V rámci Programu rozvoja vidieka aktuálne pripravujeme výzvu na oblasti vinárstva, obnoviteľné zdroje energie, skladovacie kapacity a odbyt produkcie,“ doplnil minister Takáč. Alokácia výzvy bude navýšená na 25 miliónov eur. Oblasť vinárstva bude možné podporiť v takých aktivitách ako výstavba vrátane prípravy staveniska, rekonštrukcia a modernizácia objektov, obstaranie, rekonštrukcia a modernizácia zariadení, strojov, prístrojov a technológií, spracovateľských a výrobných kapacít.

Cieľom podpísaného memoranda je nielen podpora trvalo udržateľného rozvoja vinohradníctva a vinárstva, úsilia o zachovanie a zlepšenie kvality slovenských vín či postavenia slovenských vinohradníkov a vinárov, ale aj propagácia Slovenska, jeho tradícií a záujem posilniť pôsobenie slovenských produktov na zahraničných trhoch. Podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí J. Blanára rezort diplomacie ponúka možnosť sprostredkovať a využiť obchodno-ekonomické a diplomatické kontakty, prostredníctvom ktorých sa otvárajú nové možnosti pomoci slovenským vinárom v ich exportných aktivitách. „Vinárstvo a vinohradníctvo je naším historicko-kultúrnym dedičstvom. Spoločne si uvedomujeme, aké dôležité je uctiť si to, čo doma máme, byť hrdí na to, v čom sme naozaj dobrí a čo dokážeme vyprodukovať. Je preto samozrejmé, že aj prostredníctvom našej ekonomickej diplomacie chceme pomáhať slovenským vinárom presadiť sa v zahraničí, a tým robiť dobré meno Slovensku,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. Podpore slovenských vín sa ekonomickí diplomati venujú dlhodobo. K napĺňaniu cieľov v tejto oblasti je však nevyhnutná podpora a spolupráca naprieč širokým spektrom partnerov. „Podpis dnešného memoranda je dôkazom toho, že ťaháme za spoločný povraz, že naozaj vieme a chceme podporiť slovenské vinohradníctvo, naše vína a pomôcť ich kvalitu presadiť i v zahraničí,“ zdôraznil minister J. Blanár.

Signatári memoranda:

Richard Takáč, ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Juraj Blanár, ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonnú riaditeľku Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska

Miroslav Fondrk, predsedu Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska

András Mátyás, predsedu občianskeho združenia Autentista Slovakia

Pavel Eftimov, predsedu občianskeho združenia Tokaj Regnum

Viac v článku - Slovenskí vinári a vinohradníci majú plnú podporu vlády




Ponuka seminárov


Názov semináraDátum a miesto
INTRASTAT – v roku 2024
24.6.2024  ONLINE
Komplexný Zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.2024
24.6.2024  ONLINE
Uhlíkové clo – CBAM
27.6.2024  ONLINE


Odporúčame

Verlag Dashöfer, vydavateľstvo - Podcast Dashofer

Podcasty


Dovoľte, aby sme Vás informovali o nových informáciách pre Vás ako nášho zákazníka ohľadom ochrany osobných údajov.

Copyright © 1997 -  2024 by biznetcircle s.r.o., Czech republic, Verlag Dashöfer, vydavateľstvo, s r. o.
Železničiarska 13, P.O. BOX 323, 814 99 Bratislava 1