Ak sa Vám tento email nezobrazil správne, kliknite sem.

Vyhľadávanie Verlag Dashöfer s.r.o.
Vyhľadávanie 5/2024
Právne predpisy | Príspevky | Vzory | Nový zákon o odpadoch

Vážená pani, Vážený pán,

pripravili sme si pre Vás májové vydanie Zákazníckeho spravodaja, v ktorom Vám prinášame aktuálne témy z oblasti odpadového hospodárstva a enviromentalistiky.

Aktuálnou témou v tomto období je, že od 1. apríla 2024 do 31. marca 2025 platia aktualizované podmienky pre vyvlastnenie a predbežnú dražbu geologických diel a objektov povrchových vôd na celom území Slovenskej republiky. Podľa § 32 zákona č. 569/2007 Z. z. je pre sanáciu environmentálnej záťaže možné vo verejnom záujme buď odňať vlastnícke právo k nehnuteľnosti, obmedziť vlastnícke právo k nehnuteľnosti, zriadiť, obmedziť alebo zrušiť právo zodpovedajúce vecnému bremenu k nehnuteľnosti, taktiež obmedziť alebo zrušiť právo tretej osoby k nehnuteľnosti alebo vydať rozhodnutie o predbežnej držbe k nehnuteľnosti, ktorá má byť predmetom vyvlastnenia. Nehnuteľnosťou je pozemok, na ktorom sa nachádza environmentálna záťaž alebo stavba na tomto pozemku. § 32a zákona ďalej ustanovuje, že ak je objednávateľ geologických prác pri sanácii environmentálnej záťaže stavebníkom a tento stavebník v stavebnom konaní alebo v územnom konaní spojenom so stavebným konaním nie je vlastníkom nehnuteľnosti alebo nemá k tejto nehnuteľnosti iné právo, k žiadosti o vydanie stavebného povolenia stavebník priloží podaný návrh na začatie vyvlastňovacieho konania. Žiadosť o stavebné povolenie pritom podľa zákona obsahuje okrem všeobecných náležitostí podania a náležitostí podľa stavebného zákona aj záväzné stanovisko ministerstva, ktoré ako dotknutý orgán štátnej správy vydáva v stavebnom konaní z hľadiska existencie environmentálnej záťaže a označenie nehnuteľnosti podľa § 32a ods. 2 s uvedením parcelného čísla a druhu pozemku, a ak ide o pozemok, na ktorom sa nachádza stavba, aj druh stavby a jej súpisné číslo. V prípade, že stavebník nepreukáže pred vydaním stavebného povolenia vlastnícke právo alebo iné právo k nehnuteľnosti, vydá stavebný úrad stavebné povolenie, len ak bolo začaté vyvlastňovacie konanie, ktorého predmetom je vyvlastnenie tejto nehnuteľnosti. Čo ostatné vyžaduje Ministerstvo životného prostredia SR v téme podmienok pre vyvlastnenie a predbežnú držbu geologických diel a objektov na Slovensku v roku 2024? Všetko potrebné sa čitateľ dozvie na našom portáli enviro.sk.

Viac informácií na túto tému sa dozviete článku s názvom: Podmienky pre vyvlastnenie a predbežnú držbu geologických diel a objektov podľa zákona č. 569/2007 Z. z. s účinnosťou od 1.4.2024 do 31.3.2025.

V prípade, že máte otázky týkajúce sa problematiky odpadov a environmentalistiky, neváhajte a využite bezplatný servis odpovedí, ktorý máte v rámci Vášho ročného predplatného k dispozícii.

Za celú redakciu Verlag Dashöfer, vydavateľstvo s. r. o. Vám praje príjemné čítanie a prácu s portálom www.enviro.sk

PhDr. Martin Daško, PhD.


Facebook



Odporúčame


Verlag Dashöfer, vydavateľstvo - Podcasty pre profesionálov

Podcasty






Aktuality


Skúška na overenie odbornej spôsobilosti na získanie osvedčenia na výkon odborného technicko-bezpečnostného dohľadu nad vodnými stavbami

Prihlasovanie žiadateľov o vykonanie skúšky, spĺňajúcich podmienky uvedené vo vodnom zákone a vyhláške o TBD, je formou písomnej žiadosti o vykonanie skúšky, ktorú je potrebné v termíne do 15.07.2024 zaslať na korešpondenčnú adresu Skúšobnej komisie na overenie odbornej spôsobilosti na získanie osvedčenia na výkon odborného technicko-bezpečnostného dohľadu nad vodnými stavbami (ďalej „Skúšobná komisia“) s nasledovnými prílohami: 1. overená kópia dokladu o ukončení vzdelania v príslušnom technickom obore alebo prírodovednom odbore s uvedením špecializácie, 2. výpis z registra trestov, ktorý v deň podania žiadosti nie je starší ako tri mesiace, 3. doklad preukazujúci dĺžku odbornej praxe v príslušnom vodohospodárskom odvetví, 4. zoznam odborných prác z oblasti výkonu technicko-bezpečnostného dohľadu, ktoré spĺňajú náležitosti podľa vyhlášky o TBD, obsahujúci minimálne jednu prácu za každý rok zákonom požadovanej odbornej praxe, spolu s uvedením spoluautorov pre jednotlivé odborné práce.

Ministerstvu životného prostredia sa podarilo zachrániť Nórske granty

Vďaka rýchlym a kvalitným riešeniam je vyčerpaných vyše 96 % z celkovej alokácie do konca apríla,“ doplnil Moravčík. SAŽP začína od začiatku mája s rekonštrukciou areálu environmentálneho centra Dropie, vytváraním vzdelávacích priestorov a nového energeticky efektívneho infocentra, ale tiež s realizáciou zelených opatrení v exteriéri strediska. „Aj vďaka podpore nášho zriaďovateľa sa nám v extrémne krátkom období podarilo zohnať dodávateľov na rekonštrukciu budovy aj zelené opatrenia,“ dodal šéf SAŽP Moravčík. Vďaka realizácii projektu sa vytvorí ukážkové ekocentrum s realizovanými adaptačnými a mitigačnými opatreniami na vysokej odbornej úrovni. Súčasťou projektu sú aj vzdelávacie programy zamerané na adaptačné a mitigačné opatrenia pre zmenu klímy určené pre širokú cieľovú skupinu vrátane materských, základných a stredných škôl či odbornú verejnosť. Výstupom bude aj metodický manuál pre školy „Climate change Living Lab“ zameraný na vzdelávanie o klíme.

Pozvánka na informačný webinár zameraný na EU Ecolabel 

Informačný webinár je zameraný na Environmentálnu značku EÚ - EU Ecolabel a požiadavky súvisiace s napĺňaním Európskej zelenej dohody a ďalšími politikami súvisiacimi s udržateľnou spotrebou a výrobou. Podujatie sa uskutoční 23. mája o 15.00 hod. Webinár EEB a BEUC „Surfing green policies: opportunities for sustainable businesses“ je určený záujemcom o udelenie Environmentálnej značky EÚ (EU Ecolabel), ktorá môže byť nástrojom spoľahlivej certifikácie aj vášho výrobku alebo služby. Na procese udeľovania sa podieľa aj SAŽP. Podujatie sa bude venovať aj objasneniu požiadaviek Európskej zelenej dohody, alebo nových politík zo strany Európskej únie. Viac informácií o podujatí a možnosť registrácie  tu.

Vodohospodárska výstavba: Žiadne schránkové firmy na predaj elektrickej energie nevyužívame 

Pri uzatváraní nových rámcových zmlúv o predaji a kúpe elektriny pristupuje podnik ku všetkým potenciálnym partnerom transparentným spôsobom a nediskriminačne. V prípade spoločnosti Djerelo s.r.o. došlo zo strany tejto spoločnosti k osloveniu podniku s návrhom na uzavretie rámcovej zmluvy o predaji a kúpe elektriny. Nakoľko spoločnosť spĺňala všetky legislatívne požiadavky kladené na subjekty obchodujúce s elektrickou energiou, prebehli bežné rokovania zástupcov oboch spoločností. Vodohospodárska výstavba spustila preto štandardný postup prípravy, pripomienkovania, schvaľovania a podpisovania rámcovej zmluvy o predaji a kúpe elektrickej energie, ktorej obsah je štandardizovaný pre všetky podobné rámcové zmluvy. Doplňovanie okruhu obchodných partnerov rozširuje možnosti podniku maximalizovať výnosy pri predaji a kúpe elektrickej energie a záruk pôvodu z OZE za podmienok vychádzajúcich z vývoja na veľkoobchodného trhu.

Vieme, čo jeme? 

Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať. Globálny obchod, rastúca spotreba exotických potravín či požiadavky na celoročnú dostupnosť obľúbených plodín, majú za následok zintenzívňovanie dopravy a predlžovanie dodávateľských reťazcov. To má na svedomí veľkú spotrebu fosílnych palív, energií a ochranných obalov. Najväčším paradoxom stále ostáva fakt, že sa 40 % vyrobeného jedla nikdy nezje. Každú sekundu sa vyhodí ekvivalent šiestich smetiarskych áut s jedlým odpadom. Často končí na skládkach, kde sa pri rozklade uvoľňuje škodlivý metán. Produkcia potravín je veľkým prispievateľom ku zmene klímy. Jadrom problému je jeho lineárna povaha: brať, vyrábať, plytvať. Od výroby po spotrebu, cez balenie, až po prepravu a likvidáciu, sú potraviny zodpovedné za jednu tretinu (35 %) antropogénnych emisií skleníkových plynov. Potravinový systém je ich najväčším producentom, má teda najväčšiu uhlíkovú stopu zo všetkých sfér a odvetí našej spoločnosti. 

Medzinárodný týždeň povedomia o komposte 

Najhorším spôsobom nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom je jeho skládkovanie. Pri skládkovaní vzniká skládkový plyn, ktorého najvýznamnejšou zložkou je metán. Metán je z hľadiska globálneho otepľovania 21x horší ako oxid uhličitý. V Slovenskej republike sa v roku 2022 skládkovalo 1 021 584 ton komunálnych odpadov. Biologicky rozložiteľné odpady sú hmotnostne najvýznamnejšou zložkou zmesových komunálnych odpadov v čiernej nádobe. V závislosti od miestnych podmienok je v ňom zastúpený 30 až 60 % - ným podielom. Kompostovanie je jednou z najlepších dostupných možností na zníženie množstva skládkovaného biologicky rozložiteľného odpadu. Je to proces, ktorým zabezpečujeme aeróbny rozklad biologicky rozložiteľného odpadu, to znamená za prístupu vzduchu. Kompostovanie (priemyselné aj domáce) neprispieva len k znižovaniu emisií metánu, ale aj oxidu uhličitého a iných emisií znečisťujúcich látok, ktoré vznikajú pri skládkovaní a spaľovaní odpadu v spaľovniach a pri domácom spaľovaní. Aby bolo možné biologicky rozložiteľné odpady skompostovať a pripraviť kvalitný kompost, je potrebné oddeliť biologicky rozložiteľné odpady od iného odpadu už v domácnosti, teda vložiť ho do hnedej nádoby, ktorá je určená na zber biologicky rozložiteľného odpadu alebo umiestniť do domáceho kompostéra.

 

> Viac článkov




Novinky na Enviro



> Viac článkov

 

Ponuka seminárov


Názov semináraDátum a miesto
Verejné obstarávanie v roku 2024
22.5.2024  ONLINE
Nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas
27.5.2024  ONLINE
Microsoft Copilot: Váš AI asistent 28.5.2024  ONLINE

Dovoľte, aby sme Vás informovali o nových informáciách pre Vás ako nášho zákazníka ohľadom ochrany osobných údajov.

Copyright © 1997 - 2024 by biznetcircle s.r.o., Czech republic, Verlag Dashöfer, vydavateľstvo, s.r.o.
Železničiarska 13, P.O. BOX 323, 814 99 Bratislava 1